W dniu 31 stycznia Ministerstwo Zdrowia RPA opublikowało dokument zawierający projekt nowej ustawy dotyczącej etykietowania i reklamy środków spożywczych.
Generalna Administracja Celnej ChRL (GACC) wdrożyła zarządzenie nr 96 z dnia 22 listopada 2021 r. ws. wymogów dot. inspekcji i kwarantanny importowanych mrożonych owoców dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
W dn. 30 listopada 2022 r. została opublikowana nowa norma dla uboju halal UAE.S.033:2022 (Emirates Standard Specifications UAE.S 993:2022 Animal Slaughtering Requirements according to Islamic Rules; ICS.67.120.10), która zaczęła obowiązywać w PZEA od 12 stycznia 2023 r.
Sukcesem zakończyła się procedura otwierania rynku indonezyjskiego dla polskich jabłek. Tym samym przed polskimi producentami otworzyły się nowe możliwości eksportu tych owoców do Azji Południowo-Wschodniej.
W związku z Zarządzeniem z dn. 10 października 2022 r. wydanym przez indyjski Urząd ds. Bezpieczeństwa i Standardów Żywności (Food Safety and Standards Authority of India - FSSAI) w sprawie wytycznych dot. rejestracji zagranicznych zakładów produkujących żywność eksportowaną do Indii, od dnia 1 lutego 2023 r. wybrane podmioty będą podlegać obowiązkowej rejestracji w FSSAI.
Od 27 kwietnia 2022 r. Białoruś częściowo zniosła embargo rolne obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. Rada Ministrów Republiki Białorusi opublikowała uchwałę z 22 kwietnia 2022 r. nr 245 w sprawie zmiany uchwały Rady Ministrów Republiki Białoruś z dnia 6 grudnia 2021 r. nr 700 wprowadzającej od dnia 1 stycznia br. embargo na żywność pochodzącą z Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry, Szwajcarii, Lie...
W związku z obecnym kryzysem humanitarnym w Ukrainie Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował o zamiarze ewentualnego rozszerzenia listy wstępnie zatwierdzonych dostawców żywności.
W związku ze skargą ukraińskich firm sektora mleczarskiego, Międzyresortowa Komisja Handlu Międzynarodowego wszczęła specjalne dochodzenie w sprawie importu na Ukrainę niektórych rodzajów sera, niezależnie od kraju pochodzenia i eksportu.
W ramach odpowiedzi na V pakiet sankcji UE i państw zachodnich Białoruś wprowadzi od 1 stycznia 2022 r. zakaz wwozu mięsa, drobiu, owoców, warzyw i mleka. Zgodnie z ogłoszonym 7 grudnia 2021 r. rozporządzeniem rządu nr 700 z 6 grudnia 2021 r. embargo będzie dotyczyć produkcji pochodzącej z krajów UE, a także USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry i Szwajcarii.
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe przepisy w eksporcie artykułów rolno-spożywczych do Chińskiej Republiki Ludowej:
W dn. 9 marca br. Ambasada RP w Pretorii przekazała informację o zniesieniu embarga na import drobiu z Polski do Mozambiku.
Uprzejmie informujemy, iż zgodnie z informacją przekazaną przez Ambasadę Republiki Indii w Warszawie, władze indyjskie wprowadziły uproszczone zasady importu cebuli do Indii, które obowiązują do 15 grudnia br.
Uprzejmie informujemy, że otrzymaliśmy za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi notę Ambasady Republiki Korei w Polsce z dnia 7 października 2020 r. (KPL 20-083) dot. nakazu kontroli wybranych kategorii żywności pochodzenia roślinnego eksportowanych do tego kraju.
Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej informuje, że z dniem 1 października 2020 r. rozpoczyna swoją działalność Punkt Kontaktowy pomiędzy Urzędem Patentowym RP (UPRP) a chińskim odpowiednikiem - Narodową Administracją Własności Intelektualnej ChRL (CNIPA).
Uprzejmie informujemy, że otrzymaliśmy za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwa Spraw Zagranicznych informację przekazaną przez Ambasadę Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce o decyzji Saudyjskiego Głównego Urzędu ds. Żywności i Leków (SFDA) w sprawie aktualizacji wymogów dotyczących higieny żywności, które muszą być spełnione w zakładach eksportujących do Arabii Saudyjskiej. Wymogi powyższe wejdą w życie z dniem 1 lipca 2021 roku.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 26 czerwca 2020 r. urząd Przedstawiciela ds. Handlu USA (USTR) opublikował komunikat o rozpoczęciu przeglądu środków odwetowych stosowanych na towary pochodzące z UE oraz z Wielkiej Brytanii w związku ze sporem w WTO dot. subsydiowania Airbusa
Uprzejmie informujemy, iż na portalu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w obszarze DYPLOMACJA DLA BIZNESU, rozpoczęty został projekt rozbudowy nowej zakładki dedykowanej PROJEKTOM I PRZETARGOM MIĘDZYNARODOWYM:
Ambasada RP w Nowym Delhi przekazała informację o wpływających do Ambasady sygnałach świadczących o zainteresowaniu importerów indyjskich importem z Polski mięsa wieprzowego i produktów z mięsa wieprzowego.
Arabska Agencja Inwestycji i Rozwoju Rolnictwa z siedzibą w Dubaju (Arab Authority for Agricultural Investment and Development AAAID) poszukuje dostawców podstawowych artykułów rolno-spożywczych:
Embargo na transport i sprzedaż żywności wprowadzone w 2014 roku przez Federację Rosyjską utrudniło działalność wielu polskim podmiotom tradycyjnie działającym na tamtejszym rynku. Od tego momentu minęło już prawie 6 lat, w międzyczasie nastąpił dynamiczny rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku i będącego jego najbardziej znaną składową - szybkiego kolejowego połączenia Chin z Europą.
Uprzejmie informujemy, że otrzymaliśmy za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację przekazaną przez Ambasadę Turcji w Polsce nt. zmiany (uproszczenia) w obiegu dokumentów towarzyszących wysyłkom produktów rolno-spożywczych do Turcji.
Ze względu na kryzys gospodarczy oraz walutowy w Syrii do niedawna obowiązywał zakaz importu niemal wszystkich produktów, za wyjątkiem importu realizowanego bezpośrednio na zlecenie władz. Władze Syryjskiej Republiki Arabskiej zniosły jednak ostatnio zakaz importu przez sektor prywatny mąki i zbóż.
Duża emiracka firma dokonująca obecnie strategicznych zakupów artykułów F&B poszukuje towarów podanych niżej w tabeli. Oferta dotyczy wyłącznie PRODUKTÓW POLSKICH I OFEROWANYCH PRZEZ POLSKICH PRODUCENTÓW.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Uzbekistanie przekazała informację, że w dniu 3 kwietnia br. podpisany został dekret zwalniający z cła i akcyzy wybranych grup towarowych, w tym obejmujących artykuły żywnościowe, a wśród nich: mięso, ryby, nabiał, warzywa, rośliny strączkowe, mąka i zboża, oleje spożywcze, cukier, makarony, drożdże piekarnicze.
Na podstawie informacji otrzymanej z Ambasady RP w Tbilisi, uprzejmie informujemy, iż Gruzja byłaby zainteresowana potencjalnym zakupem produktów spożywczych, takich jak:
Uprzejmie informujemy, że otrzymaliśmy za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację przekazaną przez Radcę ds. rolnych Ambasady RP w Moskwie nt. zmiany dokonanej w wykazie towarów objętych rosyjskim embargiem rolno-spożywczym.
NACCIMA (Nigerian Association of Chambers of Commerce, Industry, Mines and Agriculture) we współpracy z Ministerstwem Przemysłu, Handlu i Inwestycji Nigerii w związku z epidemią COVID-19 monitoruje dynamikę zapotrzebowania na szeroki asortyment produktów w celu zapewnienia ich wydajnej dystrybucji w całym kraju. Izba Gospodarcza w Abudży informuje, że Nigeria byłaby zainteresowana potencjalnym zakupem produktów spożywczych takich jak:
Ambasada RP w Kiszyniowie skontaktowała się z głównymi sieciami handlowymi w Mołdawii: Fidesco, Linella, Nr 1, Kaufland oraz Metro celem ustalenia ich zapotrzebowania na towary rolno-spożywcze.
Ministerstwa Spraw Zagranicznych państwa Kuwejt poinformowało, że władze Kuwejtu podjęły decyzję o zniesieniu zakazu importu z Polski wszelkiego rodzaju drobiu:
Trwająca pandemia wirusa SARS-CoV-2 pogarsza kondycję ekonomiczną polskiej gospodarki, w tym także branży rolno-spożywczej oraz wyniki eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. Dlatego tak istotne jest podejmowanie działań służących ograniczaniu negatywnych skutków ww. sytuacji kryzysowej na stan sektora rolno-spożywczego w naszym kraju. Mając to na względzie, jak również biorąc pod uwagę zakłócenia w światowych łańcuchach dostaw, jako Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podjęliśmy działania...
Znaczący na rynku PZEA hipermarket pilnie poszukuje dostawców drobiu (halal), a jeden z dużych importerów żywności jest obecnie bardzo zainteresowany zakupami artykułów świeżych i przetworzonych, w tym głównie mięsa (halal), warzyw i owoców (mrożonych, w puszkach i świeżych), nabiału, jajek oraz wyrobów zbożowych.
Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Tel Awiwie poszukuje polskich producentów jaj, których ofertę mogłoby przekazać do lokalnych importerów w Izraelu.
Rząd Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich upoważnił lokalnych importerów/dystrybutorów do zakupów w ramach budowania strategicznej rezerwy żywności. W chwili obecnej (06.04) jest możliwe natychmiastowe zamówienie mięsa z certyfikatem halal (kurczak, wołowina, baranina).
Informacja Departamentu Bezpieczeństwa Żywności w Urzędzie Miasta Dubaj (Dubai Municipality)
Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Tel Awiwie poszukuje polskich producentów ww. produktów, których ofertę mogłoby przekazać do lokalnych importerów w Izraelu.
W nawiązaniu do ustaleń przekazanych przez Stałego Przedstawiciela RP przy ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), przy Światowym Programie Żywnościowym (WFP) oraz przy Międzynarodowym Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD) z siedzibą w Rzymie przedstawiamy w załączniku informacje dotyczące zasad współpracy podmiotów gospodarczych ze Światowym Programem Żywnościowym (WFP) w zakresie produkcji i dostarczania żywności, świadczenia usług transportowych i logistycznych oraz dostarczania innych towarów i us...
Zgodnie z najnowszymi informacjami otrzymanymi z Ambasady RP w Moskwie – okres pilotażowego projektu dotyczącego etykietowania produktów mleczarskich w Rosji został przedłużony do 31.03.2020 r., natomiast obowiązkowe znakowania nadal na chwile obecną ma obowiązywać od 1 czerwca 2020 r.
Biuro Przedstawicielskie Tajpej w Polsce przekazało nam za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP informację dot. nowych regulacji w imporcie 18 produktów rolno-spożywczych na Tajwan, które wejdą w życie 1 lipca 2020 r.
W połowie września br. odbyło się spotkanie Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MRiRW, Pani Magdaleny Józefeckiej z Chargé d’affaires Republiki Iraku w RP, Panem Husseinem al-Safim. W wyniku rozmów strona iracka przekazała potencjalne obszary współpracy handlowej w obszarze rolnictwa pomiędzy Polską, a Irakiem.
Tajwan jest kolejnym rynkiem azjatyckim, do którego wkrótce eksportowane będą polskie jabłka.
Sukcesem zakończyły się rozmowy prowadzone w Bangkoku w sprawie otwarcia rynku Tajlandii dla polskich jabłek. Jest to już 22. rynek azjatycki i 69. międzynarodowy, na którym obecne będą polskie jabłka.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Algierze poinformowała o zniesieniu przez rząd Algierii zakazu importu wybranych produktów, w tym artykułów rolno-spożywczych.
Uprzejmie informujemy, iż w Algierii weszło w życie rozporządzenie ustalające mikrobiologiczne kryteria w odniesieniu do produktów spożywczych
Zgodnie z komunikatem Tajwańskiej Administracji ds. Żywności i Leków (TFDA) od 1 stycznia 2019 r. import jaj oraz produktów z tłuszczów zwierzęcych na Tajwan zostanie objęty tzw. inspekcją systemową.