Znamy laureatów konkursu „Rolnik – Farmer Roku” - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Znamy laureatów konkursu „Rolnik – Farmer Roku”

7 lutego br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik – Farmer Roku”. Kapituła konkursu wyłoniła ośmiu laureatów w pięciu kategoriach. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Rolnika – Farmera Roku” i statuetkę „Złotego Jabłka”.

W gali uczestniczyli m.in.: Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Przemysław Błaszczyk, Wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jarosław Sachajko, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Tomasz Topoliński, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Jan Białkowski, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz parlamentarzyści i szefowie instytucji rolnych. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentował Grzegorz Pięta, Dyrektor Generalny.

Celem konkursu „Rolnik – Farmer Roku” jest promowanie nowoczesnego rolnictwa i tych producentów rolnych, którzy dzięki pomysłowości i inicjatywie potrafią dostosować swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku i nowych realiów, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Potwierdzeniem wysokiej rangi konkursu jest coraz większa liczba uczestników ubiegających się o zwycięstwo. W dotychczasowych, 26 edycjach konkursu Złote Jabłka otrzymało 150 rolników.

W obecnej edycji konkursu wpłynęły zgłoszenia 263 kandydatów do tytułu Rolnik – Farmer Roku, z których do finału zakwalifikowano 21 najlepszych. Wyłoniono ośmiu laureatów w pięciu kategoriach konkursowych: gospodarstwa rodzinne, gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu,  ogrodnictwo, działy specjalne produkcji rolnej – drobiarstwo oraz winnica, przedsiębiorstwa rolnicze.

Jan Krzysztof Ardanowski w przemówieniu skierowanym do laureatów podkreślił, że należą oni do elity polskiego rolnictwa. – To wy budujecie jego potencjał. Dzięki takim postawom osiągamy bardzo dobre rezultaty w eksporcie produktów rolno-spożywczych! – mówił. Zwrócił uwagę, że coraz trudniej być rolnikiem. – Obserwujemy zjawisko kwestionowania rolnictwa jako całości. Rolnictwo przedstawiane jest jako działalność szkodliwa – kwestionuje się uprawę ziemi i hodowlę zwierząt. Rolnicy zamiast cieszyć się należnym szacunkiem w społeczeństwie, są piętnowani i przedstawiani jako ci, którzy źle traktują zwierzęta i szkodzą przyrodzie. Oczywiście rolnictwo się zmienia, bo musi nadążać za uzasadnionymi tendencjami. Musi być bardziej nastawione na ochronę przyrody, na zrównoważony rozwój. Ma być rolnictwem regeneracyjnym – wyjaśniał Minister. 

Grzegorz Pięta, zwrócił uwagę, że Ogólnopolski Konkurs Rolnik – Farmer Roku jest mu szczególnie bliski. – Reprezentuję Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – instytucję, która była w niego zaangażowana od samego początku. Wśród nagrodzonych są spółki o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, które nadzoruje KOWR. A ponadto sam przez wiele lat byłem w kapitule konkursu i mogłem osobiście obserwować, jak w trudnych warunkach rynkowych rozwijają się gospodarstwa, jak stają się bardziej efektywne i coraz lepsze – wyjaśnił Dyrektor Generalny KOWR.

Laureaci XXVI edycji w poszczególnych kategoriach:

1. Gospodarstwa rodzinne:

produkcja roślinna

* Ludmiła i Michał Sznajder

hodowla bydła

* Mieczysława i Jan Tylka

hodowla trzody chlewnej

* Marzena i Łukasz Kieras

2. Gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu:

* Anna i Jan Kępa, Barbara i Paweł Kępa

3. Ogrodnictwo:

* Agnieszka i Ernest Kaźmierczakowie

4. Działy specjalne produkcji rolnej:

drobiarstwo

* Danuta i Zygmunt Stromscy

winnica

* Agnieszka Taraszkiewicz

5. Przedsiębiorstwa rolnicze:

* Marian Pankowski – Przedsiębiorstwo Rolniczo-Hodowlane „Gałopol” (Gałowo, woj. wielkopolskie).

Laureatem w kategorii przedsiębiorstwa rolnicze została spółka, nad którą nadzór właścicielski sprawuje KOWR. Spółka została zgłoszona do konkursu przez Departament Nadzoru nad Spółkami KOWR. Oddział Terenowy KOWR w Białymstoku również zgłosił swoich przedstawicieli, w gronie finalistów Konkursu znaleźli się Anna i Marek Sienkiewicz, którzy prowadzą 6,5 hektarowe gospodarstwo rodzinne w Czarnej Wsi Kościelnej woj. podlaskie.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Polski Klub ROLNIK – FARMER ROKU”, natomiast partnerem – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Aktualności