Zmarł Władysław Byszewski - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Zmarł Władysław Byszewski

W wieku 97 lat odszedł Władysław Byszewski. Wybitny hodowca koni i doskonały sportowiec. Zawodnik w dyscyplinie jeździeckiej skoki przez przeszkody. Wielokrotny Mistrzostw Polski. Trener. Członek zarządu Polskiego Związku Jeździeckiego. Pracownik Agencji Nieruchomości Rolnych. Człowiek zasłużony dla polskiej hipologii.

Władysław Byszewski urodził się 20 listopada 1922 r. w Słupi, w rodzinie ziemiańskiej. Matka jeździła konno po damsku. Ojciec był hodowcą i wyścigowym jeźdźcem amatorem. Hodował konie półkrwi angielskiej i półkrwi arabskiej dla wojska. Pierwszym trenerem ś.p. Władysława był ojciec, a pierwsze zawody, w których wystartował odbyły się w Kielcach. Okupację niemiecką przeżył w rodzinnej Słupi. Podczas okupacji przedostał się do Krakowa, gdzie studiował na tajnych kompletach rolnictwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po wojnie i ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Państwowej Stadninie Koni w Kozienicach. Następnie został kierownikiem Stadniny Koni w Mosznej, gdzie założył jeździecki klub sportowy. Pracował tam prawie trzydzieści lat. Z Mosznej w 1978 r. przeniósł się do Warszawy do pracy w Zjednoczeniu Hodowli Zwierząt Zarodowych, gdzie nadzorował hodowlę koni w stadninach i stadach ogierów. Następnie na równorzędnym stanowisku pracował w Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i Agencji Nieruchomości Rolnych aż do roku 2007. Był członkiem Zarządu i Wiceprezesem Polskiego Związku Jeździeckiego oraz Przewodniczącym Komisji Sportowej PZJ.

W trudnym okresie powojennym lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych odnosił międzynarodowe sukcesy na wielu hipodromach Europy. Czterokrotnie zdobył mistrzostwo Polski w skokach przez przeszkody. Po zakończeniu kariery sportowej Władysław Byszewski odpowiadał za przygotowania olimpijskie polskich skoczków do Igrzysk Olimpijskich w Monachium oraz był trenerem w pierwszym etapie przygotowań do igrzysk w Moskwie. Przez wiele lat pełnił funkcję sędziego, specjalizując się w dyscyplinie Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego. Posiadał najwyższe międzynarodowe uprawnienia – sędziego oficjalnego. Sędziował na największych zawodach międzynarodowych. Przez wiele lat był również sędzią wyścigowym.

W 1960 roku za wybitne wyniki sportowe otrzymał tytuł Zasłużonego Mistrza Sportu. Zaś za całokształt swojej pracy został uhonorowany Wielką Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Jeździeckiego. Natomiast za działalność konspiracyjną w okresie okupacji niemieckiej otrzymał Krzyż Armii Krajowej. Dwukrotnie przyznano mu order Polonia Restituta. Jest też Kawalerem Brązowego Krzyża Zasługi z mieczami.  

Władysław Byszewski zmarł 15 kwietnia 2019 r.

Aktualności