Zagraniczni dziennikarze i przedsiębiorcy z wizytą w Polsce - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Zagraniczni dziennikarze i przedsiębiorcy z wizytą w Polsce

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy okazji Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych Polagra Food, które odbyły się w dniach 25-28 września br., zorganizował misję przyjazdową do Polski dziennikarzy prasy branżowej z krajów Azji (Chiny, Wietnam, Indie) i Bliskiego Wschodu (ZEA) oraz zagranicznych przedsiębiorców zainteresowanych zakupem polskiej żywności z Chin, Wietnamu, Kataru oraz ZEA.

Misja odbyła się w ramach działań KOWR na rzecz rozwoju współpracy handlowej z zagranicą, w tym częściowo w ramach Branżowego Programu Promocji polskich specjalności żywnościowych. W pierwszym dniu wizyty dziennikarze odwiedzili Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie, a także odbyli krótką wycieczkę po stoiskach Hali Mirowskiej, gdzie na własne oczy doświadczyli bogactwa i znakomitej jakości polskich produktów spożywczych. Wzięli również udział w warsztacie kulinarnym połączonym z degustacją polskich specjalności żywnościowych oraz w prelekcji poświęconej polskiej tradycji kulinarnej. 

Program misji objął spotkania w Poznaniu i jego okolicach. Dziennikarze mieli okazję zapoznać się z polską ofertą produktową na stoiskach targowych Polagra Food oraz uczestniczyć w spotkaniach z przedstawicielami polskich firm spożywczych, a także organizacji branżowych sektora rolno-spożywczego. Spotkanie z Zastępcą Dyrektora Generalnego KOWR Łukaszem Hołubowskim i Zastępcą Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MRiRW Tomaszem Zmiejko dostarczyło dziennikarzom informacji m.in. na temat działań krajowych instytucji rolniczych w zakresie promocji polskiej żywności na świecie. Część dziennikarzy uczestniczyła również w jednym z paneli dyskusyjnych w Strefie Inspiracji KOWR, dzięki któremu mogła podzielić się ze słuchaczami wiedzą na temat rynków rolno-spożywczych krajów Azji i Bliskiego Wschodu. Odwiedzono także Stadninę Koni Pępowo wraz z należącym do niej kompleksem mleczarskim. Dziennikarze zwrócili szczególną uwagę na nowoczesność inwestycji, które współistnieją z wyjątkowym, zabytkowym charakterem tego miejsca. Ostatniego dnia wizyty zwiedzili oni zakład Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu oraz zakład produkcji jabłek firmy Activ wraz z okolicznym sadem w okolicach Grójca.

Wszyscy dziennikarze byli pod wrażeniem smaku i jakości polskiej żywności, jak również nowoczesnych rozwiązań technologicznych polskiego sektora rolno-spożywczego. Wielokrotnie podkreślali, że wiele produktów spożywczych ma ogromną szansę powodzenia w ich rodzimych regionach. W efekcie wizyty każdy z nich opublikuje dwa artykuły promujące polskie produkty rolno-spożywcze i polski sektor rolno-spożywczy.

Misja zagranicznych przedsiębiorców objęła dwie sesje spotkań b2b z polskimi przedsiębiorcami: w Warszawie w dniu 25 września oraz w Poznaniu w dniu 27 września 2017 r. Udział w rozmowach wzięli przedsiębiorcy z Polski reprezentujący branże: mleczarską, mięsną, owocowo- warzywną, produktów przemiału zbóż, napojów bezalkoholowych, soków oraz słodyczy. Przed spotkaniami z zagranicznymi kontrahentami mieli oni możliwość udziału w spotkaniach informacyjnych dotyczących rynków, warunków i kultury biznesu w Chinach, Wietnamie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach i Republice Południowej Afryki.

Ostatnim punktem programu był udział w panelu dyskusyjnym pt. „Perspektywiczne rynki zagraniczne – trendy, wyzwania, szanse” oraz wizyta w Grupie Producentów Owoców „La-Sad” w Borzęcinie, gdzie dziennikarze i przedsiębiorcy mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem zakładu produkcyjnego wraz z pobliskim sadem.

Program i organizacja wizyty zostały bardzo wysoko ocenione przez uczestników delegacji. Zagraniczni goście docenili wyśmienite polskie produkty i potrawy, których mieli okazję spróbować podczas pobytu w Polsce.

Aktualności