Wdzięczni Polskiej Wsi – dożynki w Wąwolnicy - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Wdzięczni Polskiej Wsi – dożynki w Wąwolnicy

W Wąwolnicy, 23 września br., odbyło się Pierwsze Ogólnopolskie Święto pod hasłem „Wdzięczni Polskiej Wsi”. W wydarzeniu uczestniczyli: Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów, Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski. KOWR reprezentowali Michał Wiśniewski, Zastępca Dyrektora Generalnego oraz kierownictwo OT KOWR w Lublinie: dyrektor Kazimierz Choma i zastępcy – Marek Wojciechowski i Zbigniew Załoga.

Święto rozpoczęło się uroczystą mszą św. celebrowaną przez Metropolitę Lubelskiego, bp. Stanisława Budzika. Po niej wyruszył korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę OSP. Podczas wydarzenia Mateusz Morawiecki podziękował rolnikom za trud ich pracy oraz za kultywowanie tradycji. – Bez etosu pracy, wiary i życzliwości rolników, Polska nie będzie tak silna i tak potężna, jak może być. Musimy teraz zrobić wszystko, żeby polska wieś umocniła się – mówił Premier RP.

 

W dożynkach uczestniczył również Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Na stoisku pod hasłem „Polska smakuje” można było degustować świeżo wyciskane soki z najlepszych polskich owoców i warzyw przygotowane przez Grzegorza Maryniowskiego reprezentującego rodzinną firmę „Biogrim” z produktami z rokitnika i jagody kamczackiej oraz Jolantę Mazurkiewicz właścicielkę firmy Manufaktura różana. Skosztowali je m.in. goście obecni na stoisku: Premier Mateusz Morawiecki i Minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Do wspólnego udziału w wydarzeniu zaproszono również innych producentów zarejestrowanych na „Polska smakuje”, którzy w swojej ofercie mają m.in. miody, ziołowe herbaty, tradycyjne wędliny, sery oraz żytnie i razowe ciasta.

 

Do Wąwolnicy przybyły Koła Gospodyń Wiejskich z całej Polski i na ich stoiskach można było degustować potrawy charakterystyczne dla danego regionu oraz podziwiać tradycyjne rękodzieło. Publiczność miała okazję obejrzeć występy licznych zespołów ludowych oraz gwiazdę wydarzenia – zespół Zakopower. Dorośli mogli zaopatrzyć się w najwyższej jakości produkty i wyroby spożywcze z Polski, dzieci zaś uczestniczyć w zabawach i konkursach z nagrodami.

                

Autor części zdjęć: WIOpracownia z Wąwolnicy; zdjęcia dzięki uprzejmości Wójta Gminy Wąwolnica.

 

Aktualności