VIII Kongres Rolnictwa RP - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

VIII Kongres Rolnictwa RP

W Warszawie, 30 stycznia br., odbył się VIII Kongres Rolnictwa RP. Gośćmi kongresu byli Premier Mateusz Morawiecki i Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali – Dyrektor Generalna Małgorzata Gośniowska-Kola i Zastępcy Dyrektora Generalnego: Jacek Malicki, Michał Wiśniewski i Marcin Wroński. Ceny nawozów, ASF i tzw. Zielony Ład to najważniejsze zagadnienia poruszane podczas wydarzenia.

W swoim wystąpieniu Mateusz Morawiecki poinformował zebranych, że apeluje do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody na pomoc polskiemu rolnikowi z krajowych pieniędzy budżetowych. W odniesieniu do ASF powiedział, że Polska podejmuje działania zwalczające ASF. Stara się łagodzić problemy, skupować mięso z czerwonych stref i wypłacać odszkodowania. Poinformował także, że jest zwolennikiem ustawy, popierającej walkę z tą chorobą poprzez ułatwienia dotyczące odstrzału dzików, przygotowanej przez środowiska rolnicze.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na konieczność skrócenia drogi od pola do stołu i zapowiedział wdrażanie programu wspierającego przetwórstwo.

– Zrobimy wszystko, użyjemy wszelkich możliwych środków regulacyjnych, finansowych, fiskalnych, żeby Polska wieś była wsią zwycięstwa, zwycięstwa na jednolitym rynku europejskim – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Natomiast Henryk Kowalczyk powiedział, że czeka na decyzję KE w sprawie zgody na dopłaty do nawozów i wpisanie do ustawy nawozów jako produktu energochłonnego.  Zapewnił również o podejmowanych działaniach, które mają nie dopuścić do likwidacji kolejnych hodowli trzody chlewnej z powodu niskich cen.

– Do końca marca obowiązuje pomoc w postaci dopłat do loch. Jeżeli ceny wieprzowiny nie wzrosną będziemy pewnie podejmować decyzję o przedłużeniu tej pomocy – poinformował Wicepremier.

Przekazał ponadto informacje o postępach w walce z ASF.

– Od 17 grudnia ub. r. nie było nowego ogniska ASF w hodowlach, pomoc rolnikom w przygotowaniu planów bioasekuracji przynosi efekty – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa przypomniał jednocześnie, że wirus ASF dalej jest obecny w środowisku i niezbędne jest jak najbardziej precyzyjne przeliczenie dzików, aby możliwa była redukcja ich populacji.

Wicepremier zapowiedział także skierowanie w tym tygodniu do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów gotowego projektu ustawy o emeryturach rolniczych. Projekt przewiduje możliwość korzystania z emerytury rolniczej bez konieczności zaprzestania działalności w gospodarstwie.

– Budujemy system ubezpieczeń wzajemnych, bo to jest najlepszy system ubezpieczeń. Będziemy oferować kompleksowe ubezpieczenia od wszelkich ryzyk, w tym także suszy – poinformował Henryk Kowalczyk.

Organizatorem kongresu było Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych. KOWR był jednym ze sponsorów wydarzenia. Podczas  kongresu zaprezentował m.in. film o biogazowniach, przygotował też materiały informujące zadaniach, jakie obecnie rezalizuje.

 

Aktualności