Na Kongresie Trójmorza o portach i rolnictwie - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Na Kongresie Trójmorza o portach i rolnictwie

W dniach 6-7 czerwca br. w Lublinie odbył się Samorządowy Kongres Trójmorza z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentował Zastępca Dyrektora Generalnego Marcin Wroński.

Samorządowy Kongres Trójmorza to projekt objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Samorząd Województwa Lubelskiego oraz Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego.

Kongres to cykliczne międzynarodowe wydarzenie gospodarcze skupiające przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier), przedstawicieli partnerów strategicznych (Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Niemiec) oraz regionów partnerskich z Europy Środkowej i Wschodniej.

Wydarzenie miało na celu wzmocnienie spójności regionów Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy społeczno-gospodarczej i naukowej samorządów z państw Europy Środkowo-Wschodniej, biorących udział w Inicjatywie Trójmorza.

Do udziału w kongresie zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele rządu, naukowcy, eksperci z obszarów takich jak: gospodarka, ekonomia, rolnictwo i rozwój regionalny. Podczas tegorocznej edycji do debaty dołączyli również przedstawiciele władz samorządowych Ukrainy.

Spotkanie zostało podzielone na pięć paneli tematycznych. W panelu dyskusyjnym pt. „Sytuacja na rynkach rolno-spożywczych po rosyjskiej agresji na Ukrainę - stan obecny i perspektywy", który prowadził Andrzej Jaworski - prezes Izby Gospodarczo Handlowej Rynku Spożywczego udział wzięli:

- Marcin Wroński – Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR,

- Monika Piątkowska - Prezes Izby Zbożowo-Paszowej,

- Andrzej Gantner - Wiceprezes Federacji Producentów Żywności Związku Pracodawców,

- Michał Moskal z KPRM - Szef Gabinetu Politycznego Jarosława Kaczyńskiego,

- Waldemar Guba-  Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych MRiRW.

Podczas panelu dyrektor KOWR mówił o potrzebie znalezienia alternatyw dla transportu ukraińskiego zboża, żeby nie doprowadzić do głodu w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

- Możemy wykorzystać do tego jeden port morski i morsko-rzeczny w Rumunii, porty w Rydze i Kłajpedzie lub polskie porty. Dużym ograniczeniem jest różnica w rozstawie torów na Ukrainie i w Polsce a także przepustowość naszych portów którą oceniam na 600-750 tys. ton miesięcznie. – powiedział Marcin Wroński – Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR.

- Powinniśmy, wykorzystać nasze położenie i stać się pośrednikiem w handlu zbożem, nie musi odbywać się on za pośrednictwem Rotterdamu, czy Hamburga, ale może być prowadzony przez Gdynię, czy Świnoujście. – podsumował Dyrektor Wroński.

Aktualności