Media Mission - wizyta w Polsce zagranicznych dziennikarzy - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Media Mission - wizyta w Polsce zagranicznych dziennikarzy

W dniach 30 września - 3 października 2019 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował misję przyjazdową dla zagranicznych dziennikarzy z branży rolno-spożywczej przy okazji targów POLAGRA FOOD w Poznaniu. W misji wzięło udział 14 dziennikarzy z czterech krajów: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki.

Misję rozpoczęła wizyta w zakładzie produkcyjnym grupy producentów owoców, głównie jabłek, w Europejskim Centrum Owocowym (E.C.O. Grupa) w Rębowoli, gdzie dziennikarze mieli możliwość zapoznać się ze specyfiką produkcji i wyzwaniami stojącymi przed polską branżą sadowniczą. Następnie grupa dziennikarzy udała się do Instytutu Ogrodnictwa InHort w Skierniewicach, gdzie wysłuchała prelekcji na temat innowacyjnych technologii stosowanych po zbiorach owoców i warzyw (w zakresie przechowywania i przetwórstwa) oraz nowych technologii w zakresie mechanizacji zbioru owoców i warzyw opracowanych przez Instytut InHort.

 

Program wizyty obejmował również spotkania z przedsiębiorcami i przedstawicielami organizacji branżowych obecnymi na Międzynarodowych Targach Wyrobów Spożywczych Polagra Food  w Poznaniu, m.in. z Krajowym Związkiem Spółdzielni Mleczarskich, Mlekovitą, Krajową Spółką Cukrową i jej spółkami zależnymi.

 

W dawnej fabryce pierników firmy Kopernik, w której obecnie znajduje się muzeum piernika, goście mogli prześledzić historię produkcji tych polskich specjałów oraz zapoznać się ze specyfiką firmy i jej potencjałem handlowym. W programie misji dziennikarzy znalazła się również wizyta w rodzinnym gospodarstwie wielkopowierzchniowym w Sławkowie, w którym 4 pokolenia rolników wypracowały wysokie standardy produkcji rolnej. Dziennikarze wykazali duże zainteresowanie dopłatami w rolnictwie oferowanymi przez Unię Europejską oraz instytucje krajowe.

 

Ostatni dzień wizyty poświęcony był branży mleczarskiej i mięsa drobiowego. Dziennikarze odwiedzili zakłady produkcyjne Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Bydgoszczy, gdzie mieli możliwość zapoznać się z zasadami funkcjonowania spółdzielczości w produkcji mleka oraz zobaczyć nowoczesny park maszynowy, jakim dysponuje firma. Dziennikarze docenili znaczące możliwości produkcyjne oraz  wysoki stopień automatyzacji w produkcji mleka i produktów mleczarskich w Polsce. Wizyta w zakładzie drobiarskim Drobex w Solcu Kujawskim zapewniła dziennikarzom możliwości poznania warunków produkcji polskiego mięsa drobiowego, w produkcji którego Polska zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej. Dziennikarze mieli możliwość przekonać się o wysokich standardach produkcji tego mięsa, wysokiej dbałości o bezpieczeństwo pasz jak i hodowli drobiu, ścisłej kontroli weterynaryjnej podczas procesu produkcji oraz wysokim stopniu zautomatyzowania całej linii produkcyjnej.

Wizyta w Polsce grupy zagranicznych dziennikarzy z rolno-żywnościowych mediów branżowych została zorganizowana w ramach działań KOWR w zakresie zagranicznej promocji produktów rolnych i rolno-spożywczych oraz wspierania rozwoju zagranicznej współpracy handlowej sektora rolno-spożywczego. Artykuły i relacje, które powstaną po wizycie, przyczynią się do popularyzacji polskich produktów rolno-spożywczych i zwiększą rozpoznawalność Polski na rynkach krajów reprezentowanych przez dziennikarzy wpływając w ten sposób na możliwości eksportowe polskiej żywności na tych rynkach.

Aktualności