KOWR na uroczystości Dziękczynienia za Plony - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

KOWR na uroczystości Dziękczynienia za Plony

W Sanktuarium na Jasnej Górze odbyły się doroczne uroczystości Dziękczynienia za Plony połączone z Ogólnopolską Pielgrzymką Rolników. W Jasnogórskich Dożynkach wziął udział Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, a także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentował Dyrektor Generalny Grzegorz Pięta

Uroczystej Mszy Św. przewodniczył arcybiskup Metropolita Białostocki ks. Kazimierz Wojda. – Dzisiaj chcemy Wam podziękować za to, że możemy być spokojni, że nigdy nie zabraknie nam „chleba powszedniego.” – mówił do rolników abp Wojda.

Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że dziś Polska jest wielkim i cenionym w świece eksporterem żywności. Systematycznie rośnie udział przemysłu – rolno spożywczego w PKB, rolnicy są coraz bardziej wykształceni, a wieś stale się rozwija.

Szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że w najbliższych tygodniach rząd będzie starał się zrekompensować, przynajmniej w część strat, tym gospodarstwom, które najbardziej zostały dotknięte trudnościami wynikającymi z sytuacji gospodarczej spowodowanej koronawirusem.

Minister Ardanowski podkreślił, że cały polski naród powinien być wdzięczny rolnikom.

Oby wszyscy w społeczeństwie umieli tę wdzięczność ludziom ciężkiej, rolniczej pracy okazać, żeby każdy potrafił zrozumieć, co zawdzięcza polskiej wsi – mówił minister.

Na dożynkowej Mszy Świętej obecni byli również: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, minister środowiska Michał Woś, doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski oraz sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński i główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka. Starostami tegorocznych dożynek byli Anna i Grzegorz Wiesławscy z Zagórza.

Ogólnopolskim Uroczystościom Dożynkowym na Jasnej Górze tradycyjnie już towarzyszyła Krajowa Wystawa Rolnicza, podczas której swoje stoisko prezentował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz spółki Skarbu Państwa nadzorowane przez KOWR.

Aktualności