Konferencja o Konstytucji i o polskiej wsi - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Konferencja o Konstytucji i o polskiej wsi

Prezydent RP Andrzej Duda był organizatorem konferencji „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi". Odbyła się ona 22 listopada 2017 r. w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Wydarzenie to wpisuje się w kampanię społeczno-informacyjną przed planowanym referendum ws. ustawy zasadniczej.

W przemówieniu Prezydent Polski poruszył problematykę ustroju rolnego oraz kwestie socjalne. Wskazał także na kwestie emerytalne. – Uważam, że kwestia wieku emerytalnego jako prawa obywatelskiego jest źle uregulowana w obecnej konstytucji. Gdyby była dobrze uregulowana, to nie dałoby się tego wieku podwyższyć wszystkim Polakom do 67. roku życia, kobietom niepracującym na roli o 7 lat, a kobietom pracującym na roli jeszcze więcej. Nie dałoby się tego zrobić, bo albo nie dałoby się tego zrobić zwykłą większością w Sejmie, albo Trybunał Konstytucyjny – gdyby była dobra konstytucyjna regulacja – nie uznałby takiego działania. Ale stało się inaczej. Moim zdaniem jest to jeden z poważnych braków, które występują w polskiej konstytucji – powiedział prezydent Polski.

W konferencji wziął udział Zbigniew Babalski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W swoim wystąpieniu poinformował, że trwają prace nad zmianą ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i nad ustawą o gospodarstwie rolnym. Zastanawiał się, czy nie należałoby konstytucyjnie określić – jeśli my wszyscy wiemy, że 90 proc. gospodarstw to są gospodarstwa małe – kategorię gospodarstw, uwzględniając przede wszystkim możliwości dochodowe i możliwości utrzymania rodziny z tego gospodarstwa. Jak dodał, nie wie, czy powinno to być 15, 20 czy 30 ha, bo inaczej jest w różnych regionach kraju. – Na polskiej wsi jest miejsce dla wszystkich, którzy chcą korzystać z ziemi rolnej, ziemi, która daje polską dobrą żywność. I dla dużych, i dla małych, i dla firm. Musimy znaleźć złote wyjście w tej sytuacji. Czy pewne zapisy powinny się w Konstytucji znaleźć? Uważam, że tak – zakończył swoje wystąpienie Zbigniew Babalski.

W konferencji uczestniczył również Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który  reprezentował Witold Strobel, Dyrektor Generalny. Zwrócił uwagę na art. 23 Konstytucji mówiący, że podstawą ustroju rolnego w Polsce jest gospodarstwo rodzinne. Dlatego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizuje politykę państwa m.in. w zakresie tworzenia i poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych. – Obecnie podstawową  formą zagospodarowania państwowych gruntów jest dzierżawa, głównie na powiększenie lub utworzenie nowych gospodarstw rodzinnych. Długoletnie dzierżawy – nawet do 10 lat – dają rolnikom pewność gospodarowania oraz umożliwiają im planowanie produkcji rolnej bez angażowania dużych środków finansowych. Dzięki temu mogą unowocześniać i rozwijać gospodarstwa rodzinne, a ponadto korzystać z programów pomocowych – wyjaśnił Witold Strobel.

W konferencji „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi” wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji i instytucji związanych z wsią i rolnictwem. Ponadto obecni byli wójtowie gmin wiejskich z różnych regionów Polski oraz przedstawiciele uczelni wyższych.

Aktualności