Kolejny rynek otwarty dla polskich jabłek - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Kolejny rynek otwarty dla polskich jabłek

Sukcesem zakończyły się rozmowy prowadzone w Bangkoku w sprawie otwarcia rynku Tajlandii dla polskich jabłek. Jest to już 22. rynek azjatycki i 69. międzynarodowy, na którym obecne będą polskie jabłka.

16 września br.  dziennik  Royal Thai Government Gazette  Królestwa Tajlandii opublikował informacje Departamentu Rolnictwa ws. warunków importu jabłek z Polski. Notyfikacja weszła w życie z dniem kolejnym, co oznacza formalne otwarcie tajlandzkiego rynku na polskie jabłka.

Jabłka to nasz hit eksportowy. Jesteśmy największym w Unii Europejskiej i trzecim na świecie producentem jabłek. Według ostatecznych danych Ministerstwa Finansów w 2018 r.  eksport jabłek z Polski wyniósł 810  tys. ton, o wartości 335 mln EUR. Największymi naszymi  odbiorcami jest Białoruś (21%,169 tys. ton), Niemcy (12%,102 tys. ton), Egipt (8%,65 tys. ton). W okresie styczeń- czerwiec 2019 r. wyeksportowaliśmy 634 tys. ton jabłek. Warto pamiętać, że jesteśmy także jednym z najważniejszych producentów koncentratu soku jabłkowego.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: http://piorin.gov.pl/gi-aktualnosci/tajlandia-nowym-kierunkiem-eksportu-polskich-jablek,320.html

Aktualności