Energetyka, Środowisko, Rolnictwo - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Energetyka, Środowisko, Rolnictwo

11 – 12 października w Grodnie k. Międzyzdrojów odbywała się międzynarodowa konferencja „Energetyka, Środowisko, Rolnictwo”. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali Dyrektor Generalny KOWR Piotr Serafin oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Michał Wiśniewski.

KOWR OT Szczecin reprezentowali Dyrektor Jan Białkowski i Zastępca Dyrektora Agnieszka Śpiewak. Tematem przewodnim pierwszego dnia konferencji był rządowy program „Czyste Powietrze” oraz inne narzędzia wykorzystywane w walce ze smogiem na terenach wiejskich. W gronie ekspertów znaleźli się przedstawiciele rządowych i europejskich instytucji, którzy na co dzień zajmują się problemem zanieczyszczenia powietrza, branżą energetyczną, ochroną środowiska oraz rolnictwem. W debacie uczestniczył również Dyrektor Generalny KOWR Piotr Serafin, który kilkukrotnie podkreślił szczególną rolę edukacji w kierunku podnoszenia świadomości konsumenckiej i dbania o środowisko, zwłaszcza na terenach wiejskich. – Cieszę się, że trend w kierunku zdrowego odżywiania, wybierania ekologicznych produktów z roku na rok rośnie – przyznał Piotr Serafin. – Niemała w tym zasługa KOWR, który realizuje choćby takie programy jak Program dla szkół. Ponadto duży nacisk kładziemy na promocję „Polska Smakuje”, czyli aplikacji skierowanej do rolników i producentów zdrowej żywności.

Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wspomniał także o innej formie wsparcia dla rolników realizujących działania rozwojowe i inwestycyjne. Jest to możliwość zaciągnięcia pożyczek na preferencyjnym oprocentowaniu. – Zamierzamy przeprowadzić cykl spotkań edukacyjno-informacyjnych we wszystkich województwach z udziałem ekspertów na temat odnawialnych źródeł energii. Problem smogu, czystego powietrza nie występuje tylko w dużych miastach, ale również na wsi – powiedział Dyrektor Generalny KOWR.

Drugi dzień konferencji odbył się z udziałem Ministra Rolnictwa Rozwoju i Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Prowadzone debaty dotyczyły kierunków rozwoju polityki energetycznej na obszarach wiejskich w UE i Polsce w kontekście poprawy jakości powietrza.

Aktualności