Dożynki Prezydenckie w Spale - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Dożynki Prezydenckie w Spale

W tym roku Dożynki Prezydenckie obchodziły swoją 90. rocznicę. Wydarzenie odbyło się 15-17 września br. w Spale. Gospodarzami byli Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W wydarzeniu uczestniczyli również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witold Strobel.

Tradycja spalskiego święta plonów sięga 20-lecia międzywojennego. Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach organizacja imprezy została wznowiona. W latach 2006-2008 święto miało charakter regionalny do czasu, gdy w 2009 roku gospodarzem spalskich dożynek został prezydent Lech Kaczyński.
Tradycyjnie w pierwszym dniu imprezy odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Laureaci otrzymali nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Stałym elementem uroczystości dożynkowych jest również wręczenie Prezydentowi bochna chleba.
W niedzielę 17 września br. odbyła się msza święta w Kaplicy Polowej AK w Spale, którą odprawił biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Na czele z Parą Prezydencją, we mszy i uroczystości dożynkowej wzięli udział: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu, administracji oraz instytucji z województwa łódzkiego i całego kraju. Ceremonia dożynkowa odbyła się na stadionie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale. Za oprawę muzyczną odpowiadał Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Podczas uroczystości wystąpił Prezydent RP Andrzej Duda. W swoim przemówieniu podkreślił wartość pracy rolnika. Zwrócił uwagę na jej rolę w obronie Rzeczypospolitej, którą gwarantuje poprzez zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Prezydent mówił też o patriotycznej postawie rolników widocznej w historii Polski.
Głos zabrał również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.  Podkreślił, że sprawy rolnictwa są priorytetem dla rządu. Jednym z podstawowych celów jest poprawa opłacalności produkcji. Powiedział również, że ustawy przyjęte przez rząd Premier Beaty Szydło wzmacniają pozycję rolnika w całym łańcuchu żywnościowym, dzięki czemu powinny wzrosnąć dochody rolników. Minister podziękował także Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie za aktywny udział w procesie otwierania nowych rynków zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych, zwłaszcza w Azji.
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, Para Prezydencka odwiedziła Miasteczko Regionów, w którym mieszkańcy z różnych zakątków Polski prezentowali swoje plony, rękodzieło i folklor. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką odwiedzili również stoisko zorganizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie prezentowały się instytucje z otoczenia rolnictwa, m.in. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Aktualności