Dożynki Prezydenckie 2020 w Warszawie - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Dożynki Prezydenckie 2020 w Warszawie

W niedzielę na dziedzińcu przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbyły się Dożynki Prezydenckie. W tym roku święto plonów z uwagi na pandemię koronawirusa odbyło się w stolicy, a nie jak dotąd w Spale.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Następnie prezydent Andrzej Duda wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się z grupami, które przygotowały wieńce dożynkowe – symbolizujące zebrane w tym roku plony. Po tym Para Prezydencka przeszła korowodem dożynkowym na miejsce ceremoniału dożynkowego. Uświetnili go występami artyści zespołu „Mazowsze”.

Po tradycyjnym wręczeniu chleba i obtańczeniu pary prezydenckiej głos zabrał Andrzej Duda.

– W tym roku całe polskie społeczeństwo przekonało się niezwykle dobitnie, jak ważna jest praca rolników (...). Nawet ci, którzy na co dzień się nad tym nie zastanawiali, skąd w ogóle biorą się te artykuły w sklepach, w tym roku po raz pierwszy od dziesiątków lat usłyszeli, że są obawy, że może zabraknąć jedzenia, że są obawy, że półki w sklepach będą puste – powiedział prezydent

– Dzięki rolnikom nikomu nie zabrakło chleba – dodał.

W uroczystościach wziął także udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który zaznaczył, że dożynki są świętem polskiej wsi, podczas których dziękuje się Bogu i ludziom. Jak zauważył tegoroczne dziękczynienie powinno być szczególne, bo nie sprawdziły się złe prognozy związane z suszą.

– Żywności w Polsce nie zabraknie. Możemy dzielić się nią również z innymi ludźmi na świecie, gdzie żywności brakuje -  powiedział Ardanowski.

– Dziękujemy za to wszystko, co wieś wnosi, ale jednocześnie widzimy, ile jeszcze trzeba uczynić, ile jeszcze mądrej, racjonalnej troski państwa, czyli mądrze rozumianej polityki trzeba, by wieś wykorzystała swój potencjał, by była dobrym miejscem do życia – podkreślił minister.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, reprezentował podczas uroczystości dożynkowych dyrektor generalny KOWR Grzegorz Pięta. 

Aktualności