Agro OZE: szkolenie dla spółek KOWR - Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Menu górne z lewej strony

Menu górne z prawej strony

Agro OZE: szkolenie dla spółek KOWR

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował szkolenie dotyczące energetycznego wykorzystani biomasy roślinnej (brykietu i pelletu) oraz zakładania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych. Uczestnikami szkolenia byli przedstawiciele spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej

Szkolenie odbyło się w dniach 1-2 marca 2023 r. w Swarzędzu oraz Gniewkowie (woj. wielkopolskie) i  wzięły w nim udział 43 osoby. KOWR reprezentowała, zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola. Podstawowym celem szkolenia było przedstawienie zagadnień związanych z wykorzystaniem biomasy rolniczej do produkcji brykietu i pelletu oraz zakładanie i funkcjonowanie spółdzielni energetycznych.

W pierwszym dniu szkolenia zostały omówione zagadnienia związane m.in. z doborem agrobiomasy, z której można wytwarzać brykiet, oraz urządzeniami do produkcji i spalania brykietu ze słomy. Warsztaty otworzył, Dyrektor Departamentu Innowacji KOWR Mateusz Balcerowicz. Po części teoretycznej uczestnicy szkolenia odwiedzili Lokalne Centrum Agrobiomasy w Gniewkowie, gdzie mogli zapoznać się z praktycznymi aspektami produkcji i wykorzystania brykietu ze słomy.

W drugim dniu uczestnicy szkolenia wzięli udział w panelu poświęconym rodzajom biomasy, z której można wytarzać pellet oraz urządzeniom do jego wytwarzania i spalania. Następne części szkolenia dotyczyły energetycznego wykorzystania kaczanów z kukurydzy  oraz zakładania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych. Szkolenie zakończyła prezentacja dotycząca dofinansowania inwestycji OZE w ramach programu „Energia dla wsi”.

To drugie szkolenie dla spółek KOWR dotyczące odnawialnych źródeł energii. Poprzednie dotyczyło możliwości zagospodarowania odchodów zwierzęcych poprzez ich wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w mikrobiogazowniach rolniczych (szczegóły: https://www.kowr.gov.pl/biuro-prasowe/aktualnosci/agro-oze-szkolenie-dla-spolek-kowr).

Więcej informacji na temat działań wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich prowadzonych przez Departament Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa można znaleźć na stronie internetowej KOWR:https://www.kowr.gov.pl/odnawialne-zrodla-energii/dzialania-informacyjno-promocyjne.

Aktualności